Czy refinansowanie kredytu się opłaca | Jak działa refinansowanie

Czy refinansowanie kredytu się opłaca

refinansowanie

Kredyt refinansowy to szansa dla wszystkich posiadaczy kredytu na obniżenie jego kosztów.

Jak to możliwe?

Rynek produktów bankowych zmienia się wręcz z dnia na dzień. Bardzo dynamiczny rozwój powoduje, że również ceny kredytów ulegają ciągłym zmianom. Jak doskonale wiemy, pożyczając pieniądze, musimy za to zapłacić. Oddajemy więc więcej aniżeli pożyczamy, a sporą część tej sumy stanowią właśnie koszty kredytowania takie jak oprocentowanie, prowizja czy ubezpieczenie. Nie będzie także trudnością znalezienie kredytu tańszego niż ten, który zaciągnęliśmy kilka lat wcześniej. I nic w tym dziwnego. Jednakże jeszcze nie każdy z nas wie, że przygoda z kredytem nie kończy się na podpisaniu umowy kredytowej.

O ile doskonale zdajemy sobie sprawę, że należy dobrze przeszukać dostępne opcje aby znaleźć najlepszą ofertę kredytu, o tyle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że swoją sytuację możemy polepszyć także w trakcje spłaty aktualnego zobowiązania. Jest to istotne zwłaszcza dla osób posiadających kredyty długoterminowe, kiedy to po kilku latach spłaty, sytuacja na rynku produktów finansowych może zmienić się diametralnie.

Jak działa refinansowanie

Refinansowanie to możliwość zamiany aktualnie posiadanego zobowiązania na tańsze i łatwiejsze w spłacie. Jest to możliwe dzięki zmianie wierzyciela. W praktyce wygląda to tak, że zaciągamy całkiem nowy kredyt na umowę refinansowy. Kapitałem pozyskanym w ten sposób spłacamy aktualne zobowiązania, a do spłaty mamy nową niższą ratę u nowego wierzyciela.

Czy refinansowanie kredytu się opłaca

Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt refinansowy powinniśmy wiedzieć o tym, że to również zobowiązanie, za które będziemy musieli zapłacić. Dodatkowo należy dokładnie przeanalizować ile wyniosą nas dodatkowe koszty takiej zmiany. Może bowiem okazać się, że koszty refinansowania są na tyle wysokie, że mimo dużo korzystniejszej oferty w postaci nowego kredytu w dalszym ciągu nie będzie to dla nas opłacalne. Jeśli więc naszym jedynym celem jest obniżenie wysokości miesięcznej raty powinniśmy mieć to na uwadze.

Z kolei w przypadku kiedy znaleźliśmy się w dołku finansowym, a naszą sytuację materialną może uratować jedynie zmniejszenie raty, refinansowanie kredytu może być jedyną opcją. Wtedy koszt zmiany zobowiązania na nowe nie będzie grał kluczowej roli. W dalszym ciągu bowiem, będzie korzystniejszym rozwiązaniem poniesienie kosztów związanych ze zmianą wierzyciela, niż generowanie odsetek od nieterminowej spłaty oraz konsekwencji z tym związanych, które mogą przesądzić o tym, że w przyszłości będziemy mieli znaczne problemy z zaciągnięciem zobowiązania w jakimkolwiek banku.

Dodaj komentarz