Czym jest konto walutowe? - TRUST.ORG.PL

Czym jest konto walutowe?

Czym jest konto walutowe?

W każdym banku można założyć rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, czyli popularne konto. Ci, którzy często wyjeżdżają poza Polskę bądź chcą oszczędzać obcą walutę mogą jednak zdecydować się na konto walutowe. To typ rachunku bankowego, który powoli zyskuje na popularności.

Konto walutowego to nic innego, jak odmiana konta bankowego, a więc wspomnianego rachunku rozliczeniowo – oszczędnościowo. Od zwykłego konta, które posiada większość z nas różni się jednak tym, że środki finansowe, które na nim gromadzimy są w obcej walucie. Dzięki temu możemy płacić na przykład w euro, nie martwiąc się drogim przewalutowaniem. Do konta walutowego można mieć przypisaną kartę, co pozwala na płatności bezgotówkowe poza Polską, a także wypłacanie pieniędzy w bankomacie. Większość banków daje swoim klientom możliwość założenia konta walutowego prowadzonego w:

  • euro;

  • dolarach amerykańskich;

  • funtach brytyjskich;

  • frankach szwajcarskich.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu zależy nam na innej walucie, możemy rozmawiać z bankiem. Być może placówka wyjdzie nam naprzeciw.

Kiedy przyda się konto walutowe?

Konto walutowe to dobry wybór wówczas, gdy swoje oszczędności chcemy gromadzić w obcej walucie. Sprawdzi się ono także wówczas, gdy mamy kredyt w walucie innej niż złoty. Spłacanie kolejnych rat z rachunku walutowego pozwala zmniejszyć koszty, jakie w związku z tym ponosimy. Jeśli na nasze konto regularnie wpływają jakieś środki finansowe spoza Polski, to konto walutowe również warto założyć. Miłośnicy zakupów w zagranicznych sklepach szybko docenią możliwości konta walutowego. Ten rodzaj rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego to dobry wybór też dla tych, którzy często podróżują.

Co brać pod uwagę, wybierając konto walutowe?

Konto walutowe ma w swojej ofercie wiele banków. Zanim więc zdecydujemy, że zakładamy je w jednym z nich warto dokładnie przeanalizować ofertę. Pozwoli to na wybór tej najlepszej. Pod uwagę koniecznie trzeba wziąć:

  • walutę, w której bank prowadzi rachunek;

  • prowizję, która pobierana może być za prowadzenie rachunku – warto pamiętać, że niektóre banki od niej odstępują, ale wówczas wymagają spełnienia określonych warunków. Warto dokładnie o nie zapytać, jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek;

  • wysokość prowizji za przelewy – w niektórych bankach od każdego przelewu pobierana jest prowizja, inne pobierają opłaty jedynie są wysłane kody SMS. Warto to sprawdzić. Najmniej opłacalną opcją jest pobieranie prowizji od przelewanej kwoty.

Jeśli zależy nam na karcie płatniczej, koniecznie trzeba dopytać czy bank pobiera za nią opłatę. Jeśli stosuje zwolnienia, dobrze jest dowiedzieć się na jakich zasadach. Zdarza się, że opłata nie zostanie naliczona tylko wtedy, kiedy w miesiącu dokonamy płatności kartą na określoną kwotę.

Konto walutowe to naprawdę godny uwagi produkt bankowy. W wielu sytuacjach może się przydać.

Dodaj komentarz