Jak mądrze korzystać z kredytów? - TRUST.ORG.PL

Jak mądrze korzystać z kredytów?

Niektórzy boją się kredytów. Uważają, że już sam fakt zaciągnięcia przez nich pożyczki, może doprowadzić ich do ruiny. Na drugim biegunie są osoby, które zadłużają się wszędzie, gdzie tylko się da. Kupują na raty, korzystają z leasingu. Zaciągają kredyty w bankach. Biorą chwilówki w parabankach. Z lubością korzystają z kart kredytowych i debetów. Oczywiście żadnej z tych skrajnych postaw nie można uznać za optymalne wykorzystanie możliwości, jakie daje umiejętne gospodarowanie długiem.

Zdrowe podejście do zaciągania zobowiązań

Najlepiej traktować kredyt jako narzędzie. To od użytkownika zależy, czy zostanie ono wykorzystane owocnie, czy też przysporzy kłopotów. Warto zachować zdrowy rozsądek i zwykłą ostrożność. Dobrze porównać warunki różnych pożyczek. Pod uwagę należy brać przede wszystkim RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Najlepiej zaciągać zobowiązania w sprawdzonych instytucjach kredytowych o nieposzlakowanej opinii. Wiąże się to z większymi formalnościami, jednak kredytobiorca ma pewność, że nie spotka go żadna niemiła niespodzianka.

Produkt kredytowy dopasowany do potrzeb

Różnorodność form kredytowania wynika nie tylko z dużej konkurencji w branży pożyczkowej. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie instrumentów finansowych do określonych sytuacji. Dlatego wyróżnia się różne rodzaje kredytów. Np. hipoteczne, konsumenckie, inwestycyjne. Są one zróżnicowane pod względem kwot, liczby rat, oprocentowania oraz wielu dodatkowych, szczegółowych warunków. Dlatego przed zaciągnięciem zobowiązania każdy powinien przede wszystkim przeanalizować swoją sytuację i ustalić jakiego rodzaju pożyczka będzie mu potrzebna. Znacznie ułatwi to odnalezienie najkorzystniejszej oferty kredytowej.

Są potrzeby ważne i ważniejsze

Każdy człowiek zasługuje na odrobinę luksusu. Pożyczka często może pomóc dokonać wymarzonego zakupu albo wybrać się w egzotyczną podróż. Nie ma w tym nic złego, o ile sytuacja finansowa pozwala na bezproblemową spłatę rat. Jeżeli budżet spina się z trudem, lepiej powstrzymać się od kredytów konsumpcyjnych. Większy priorytet mają zobowiązania zaciągane w celu poszerzania własnych kwalifikacji. Np. aby opłacić różnego rodzaju kursy czy zakupić sprzęt, dzięki któremu będzie można regularnie zarabiać pieniądze. Najlepiej, aby kredyt spłacał się sam. Często jest tak w przypadku hipoteki. Właściciel obciążonego długiem mieszkania, wynajmuje je, aby to lokator płacił raty. Pożyczka może więc stać się pewnego rodzaju dźwignią. Przyspieszyć rozwój kariery zawodowej albo zwiększyć możliwości zarobkowe.

Dodaj komentarz