Jakie ograniczenia ma konsolidacja kredytu? - blog o kredytach

Jakie ograniczenia ma konsolidacja kredytu?

Jakie ograniczenia ma konsolidacja kredytu?

jakie ograniczenia ma konsolidacja kredytów

Konsolidacja to nie tylko sposób na wygodniejsze zarządzanie spłatą rat, ale przede wszystkim na wyjście z długów i polepszenie swojej sytuacji finansowej. Nie jest to jednak produkt idealny, z którego może skorzystać każda osoba. Zobacz, jakie ograniczenia ma konsolidacja kredytu i kto może mieć problem z tym, aby ją otrzymać.

Czym jest konsolidacja kredytu?

Konsolidacja jest kredytem celowym, który może być przeznaczony tylko i wyłącznie na spłatę zobowiązań, które posiadamy. Dzięki niej możemy połączyć kilka zobowiązań finansowych w jedno. Nie ważne czy będzie to kredyt gotówkowy, samochodowy czy zadłużenie na karcie kredytowej. Za pomocą konsolidacji możesz połączyć wszystkie te zobowiązania i zyskać jedną, przejrzystą ratę, która jest łatwiejsza do spłaty.

Kredyt konsolidacyjny – kto z niego nie skorzysta?

Mimo że konsolidacja może wydawać się doskonałym pomysłem na wyjście z długów, to niestety nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Warunki mogą być dla niektórych osób trudne do spełnienia i okażą się barierą, której nie da się pokonać.

Przede wszystkim osoba, która ubiega się o kredyt konsolidacyjny – więcej tu, musi mieć odpowiednią zdolność kredytową. Osoby, które wpadły w spiralę zadłużeń i są niewypłacalne, nie mają szans na to, aby otrzymać taki rodzaj kredytu w tradycyjnym banku. Dobrze jest więc zacząć się o nią ubiegać jeszcze przed tym, jak całkowicie wpadniemy w zadłużenie. Najlepszy moment będzie wtedy, gdy powoli czujemy, że nasz budżet jest zbyt mały, aby spłacić dzięki niemu kredyty i się utrzymać, ale nadal mamy zdolność kredytową.

Wykluczone z grona osób, które chcą poddać swoje zobowiązania konsolidacji, mogą być także osoby, które mają zarówno kredyty preferencyjne, jak i pożyczki w prywatnych firmach. Większość banków nie pozwala na łączenie ze sobą produktów bankowych i pozabankowych.

Jeśli nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, a Twoja ocena w BIK jest za  niska, aby otrzymać kredyt w banku, to pomocy możesz szukać w prywatnych firmach pożyczkowych. Tam klienci nie są aż tak dokładnie weryfikowani i o wiele łatwiej jest tam dostać pieniądze. Dodatkowo takie firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i do swoich ofert coraz częściej wprowadzają możliwość konsolidacji zarówno produktów bankowych, jak i poza bankowych.

Jakie ograniczenia ma konsolidacja kredytu?

Kwota i czas kredytu

Głównym problemem konsolidacji jest to, że banki reklamują atrakcyjne oferty, na które tak naprawdę niewiele osób może liczyć. Aby obliczyć to, ile dostaniesz pieniędzy i jak długi będzie dla Ciebie okres kredytowania, bank potrzebuje sporo informacji, które posłużą do analizy. Z pewnością zostaniesz spytany o swoją sytuację rodzinną, finansową i zawodową. Wszystkie te informacje służą do tego, aby obliczyć, jaka jest Twoja zdolność kredytowa i jaka oferta najlepiej będzie pasować do Twojego profilu kredytobiorcy.

Mimo że będzie Ci potrzebne np. dwieście tysięcy złotych to bank może uznać, że to dla Ciebie za dużo i zaproponuje Ci tylko sto. To samo jest z czasem kredytowania. Najczęściej banki jak najbardziej go wydłużają, aby odsetki były większe i koszt całkowity wzrósł do tego stopnia, aby zawarcie umowy było korzystniejsze dla banku niż dla klienta. Każdy bank ma swoje limity dotyczące maksymalnej kwoty konsolidacji. Atrakcyjne oferty, które widzimy w telewizji i internecie często są jedynie zachętą do tego, aby potencjalni klienci odwiedzili daną instytucję. W konsekwencji zostaje nam zaproponowane zupełnie coś innego, co nie pokrywa się z naszymi wymaganiami.

Cena konsolidacji

Tak jak wspominaliśmy, konsolidacja może być obwarowana oprocentowaniem, które sprawi, że w konsekwencji zapłacimy więcej za kredyt konsolidacyjny niż za wszystkie zobowiązania razem wzięte. Nie ma się jednak co dziwić, ponieważ banki muszą na czymś zarobić. Konsolidacja praktycznie zawsze będzie droższa niż suma wszystkich zobowiązań. Mamy za to możliwość wydłużenia okresu kredytowania w takim stopniu, aby miesięczna rata była jak najniższa. Przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj i oblicz, jaki jest całkowity koszt kredytu wraz z dodatkowymi opłatami takimi jak oprocentowanie i prowizja. Mimo że konsolidacja może okazać się droższa, to czasem jest to jedyne rozwiązaniem, które pomaga wyjść z długów.

Dodaj komentarz