Kredyt refinansowy a konsolidacyjny - poznaj różnice

Kredyt refinansowy a konsolidacyjny

kredyt refinansowy

Biorąc kredyt nigdy nie jesteśmy do końca w stanie przewidzieć, czy na pewno będziemy w stanie go spłacać przez cały okres jego trwania. Z pewnością mamy taką nadzieję, ale zawsze mogą wystąpić pewne czynniki, które to utrudnią – na przykład utrata pracy. W związku z tym domowy budżet może zacząć uginać się pod presją rosnących zobowiązań, a my nie do końca będziemy wiedzieli, co zrobić w takiej sytuacji. W tej sytuacji często możemy usłyszeć frazy kredyt konsolidacyjny i kredyt refinansowy. Jednak czym się one różnią? Kredyt refinansowy co oferuje i kto może z niego skorzystać, a na czym polega kredyt konsolidacyjny? Który wybrać w danej sytuacji?

Co to kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy jest takim, który zaciągamy na spłatę jakiegoś innego zobowiązania, którego warunki spłaty mogą z jakiegoś powodu nie być już dla nas korzystne. Można go porównać do zmiany operatora telefonii komórkowej – w tym przypadku przeskakujemy jednak z banku do banku. Nowy bank sam zajmuje się pokryciem wcześniejszego zobowiązania, a my możemy cieszyć się niższym oprocentowaniem i tym samym mniejszą ratą. Jest to ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które wzięły kredyt długoterminowy (na kilka lub kilkanaście lat) i w tym czasie okazało się, że wcześniej atrakcyjne warunki obecnie są uważane za bardzo kiepskie. Dzięki kredytowi refinansowemu nie musimy utknąć z drogim kredytem, a możemy dać odrobinę ulgi naszemu portfelowi. Nie jest to tylko opcja dla zadłużonych – nawet jeśli jesteśmy w stanie spłacać obecną ratę, to po co przepłacać? Lepiej oszczędzić na lepszych warunkach kredytu.

Czym jest kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny jest zasadniczo podobny w działaniu do kredytu refinansowego, jednak różnicą jest ilość zobowiązań, które spłacamy nowym kredytem. W przypadku konsolidacji może to być kilka albo nawet kilkanaście różnych zobowiązań, takich jak karty kredytowe, pożyczki czy kredyty. Wiele różnej wysokości rat zmieniamy w jedną, niższą. Warto jednak działać profilaktycznie i zainteresować się konsolidacją już zanim wystąpią problemy z terminową spłatą rat. Jeśli wystąpią poślizgi w spłatach, bank będzie mniej skory przyznać nam kredyt konsolidacyjny i być może pozostanie nam tylko pożyczka konsolidacyjna w instytucji pozabankowej.

Co wybrać – kredyt refinansowy czy konsolidacyjny

To zależy, ile zobowiązań aktualnie spłacamy i czy chcemy je skonsolidować, czy może tylko jedno z nich sprawia nam problemy i jest dla nas nieopłacalne. Warto dokonać przeglądu naszych zadłużeń i wtedy zdecydować, jaka opcja będzie dla nas najlepsza.

Dobrze jest wiedzieć kredyt refinansowy co oferuje i kto może z niego skorzystać, a także czym jest kredyt konsolidacyjny. Nawet jeśli obecnie nie są nam one potrzebne, może się to łatwo zmienić w przyszłości.

Dodaj komentarz