Scoring kredytowy – na czym to wszystko polega

Scoring kredytowy – na czym to wszystko polega

Scoring kredytowy - na czym to wszystko polega

Scoring kredytowy

Bardzo dużo osób zastanawia się nad tym zagadnieniem. Trzeba podkreślić, że nie brakuje bowiem ludzi, którzy nie wiedzą, co to jest scoring kredytowy. Jeśli masz podobnie, to naprawdę warto przeczytać dzisiejszy artykuł.

Scoring kredytowy – na czym to wszystko polega

Należy podkreślić, że scoring kredytowy to metoda, która polega na ocenie wiarygodności konkretnego podmiotu, który stara się o kredyt w danym banku. Tym podmiotem mogą być zwykłe osoby fizyczne albo całe przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że rezultat jest przedstawiony w formie punktowej. Co trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt? Banki, które wykorzystują taką metodę promują osoby, które otrzymają jak najwięcej punktów. Im większy rezultat, tym bowiem większa wiarygodność kredytowa potencjalnego pożyczkobiorcy. Trzeba zaznaczyć, że wyróżniamy rozmaite rodzaje tej metody. Między innymi jest to scoring behawioralny. Tutaj punkty są przyznawane na podstawie analizy historii kredytowej konkretnej osoby. Dane można znaleźć na przykład w BIK-u. Biuro Informacji Kredytowej zawiera niezbędne newsy na ten temat. Nie można nie wspomnieć, że jest tam szansa znaleźć na przykład dane dotyczące poprzednich pożyczek krótkoterminowych, kredytów gotówkowych, konsolidacyjnych itp. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że pozytywna historia kredytowa bardzo dobrze wpływa na bank i postrzeganie konkretnej osoby.

Metoda aplikacyjna

Warto wspomnieć też o metodzie aplikacyjnej. Tutaj punkty są przyznawane na bazie rozmaitych danych ewentualnego kredytobiorcy. Punkty zsumowane są po wyliczeniu wszystkich informacji – pozwalają potem ocenić czy udzielenie kredytu danej osobie jest związane z ryzykiem czy też nie. Warto zaznaczyć, że pod uwagę bierze się naprawdę różne zagadnienia. Mowa tutaj między innymi o zawodzie, wykształceniu czy nawet dzielnicy zamieszkiwanej przez kredytobiorcę. Oczywiście, są też punkty połączone z osiąganymi co miesiąc dochodami i aktualnymi zobowiązaniami. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że banki interesuje okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy. Oczywiście, im większa stabilność w tym względzie, tym lepiej dla ewentualnego kredytobiorcy. Trzeba doskonale zdawać sobie sprawę z tego faktu.

Po co to wszystko?

Warto wiedzieć, że banki tymi wszystkimi sposobami chcą porównać profil konkretnej osoby do profili ludzi, którym kredyty są już przyznane. Rzecz jasna, najlepiej jest, gdyby konkretna charakterystyka była zbliżona do pożyczkobiorców, którzy regularnie spłacają swoje zobowiązania. To bowiem sygnał dla banku, że dana osoba najprawdopodobniej będzie postępowała tak samo. Wtedy szanse na uzyskanie pożyczki są naprawdę bardzo duże.

Wpis specjalny dla https://www.habza.com.pl/

Dodaj komentarz