Długi rodziców - czy muszę je spłacać? | Jak wyjść z długów?

Długi rodziców – czy muszę je spłacać?

jak wyjść z długów

Chociaż kredyty najchętniej zaciągają ludzie młodzi, to nie brakuje także osób, które postanowiły się zapożyczyć w starszym wieku. Niestety czasem zdarza się tak, że rodzice, którzy mają długi, nie są w stanie ich spłacić, bo np. uniemożliwia im to ich choroba lub co gorsza, umierają i zostawiają po sobie zadłużenie. W takiej sytuacji często nasuwa się pytanie, czy dzieci muszą spłacać długi swoich rodziców? Jak wyjść z długów, które nie są naszą winą? Zobacz czy długi rodziców mogą przejść na dzieci i czy jest jakiś sposób, aby tego uniknąć.

Czy długi rodziców mogą przejść na ich dzieci?

Długi rodziców mogą przejść na dzieci w momencie, gdy byli oni poręczycielami danej pożyczki lub kredytu. Osoba, która decyduje się na poręczenie, musi być świadoma tego, że również jest odpowiedzialna za dług i w razie potrzeby będzie musiała go spłacić. Jeśli rodzic z pewnych względów nie daje rady spłacać swojego poręczonego zobowiązania, to musi zając się tym gwarant, który świadomie zgodził się wziąć na siebie ten obowiązek podczas podpisania umowy.

Długi można także przejąć nieświadomie np. poprzez otrzymanie wartościowego elementu, który pochodzi z zadłużonego majątku. Jeśli wierzyciel udowodni, że taka darowizna zaszkodziła płynnie ściągać dług, to może domagać się od dziecka roszczeń z powodu otrzymanej od rodzica darowizny.

Sytuacją, o której również warto wspomnieć, jest śmierć rodzica i długi, które nie zostały do końca spłacone. W tym przypadku to dzieci są w pierwszej linii spadkobierców i to na nich przypadają nie tylko dobra materialne, jakie zgromadzili rodzice, ale także długi, które posiadali. Jeśli zdecydujesz się przejąć spadek, to musisz się liczyć z tym, że mogą być w nim długi, które będziesz musiał spłacić. Jest jednak sposób na to, aby tego uniknąć – wystarczy odrzucić cały spadek. Można to zrobić do 6 miesięcy po śmierci rodzica, bo jeśli tego nie zrobisz, to automatycznie przyjmujesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli odrzucisz spadek, to długi przypadają kolejnym spadkobiercą, którzy również mogą go odrzucić.

Długi rodzica, z którym nie mieliśmy kontaktu – czy musimy je spłacać?

W momencie, gdy rodzic, z którym nie miałeś kontaktu od dłuższego czasu, umrze i stoisz przed wyborem czy przyjąć jego spadek to lepiej dobrze się zastanów. To ryzykowne z tego względu, że nie masz pewności czy rodzic nie ma długów, które po przejęciu spadku, to Ty będziesz musiał spłacić. Zamiast zastanawiać się jak wyjść z długów, które zrobił rodzic, lepiej jest zrezygnować całkowicie ze spadku, lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza co oznacza, że przyjmujemy także długi, ale jedynie w wysokości odpowiadającej wartości majątku.

Dodaj komentarz