Kredyty dla firm - co zrobić, żeby na nich nie przepłacić?

Kredyty dla firm – co zrobić, żeby na nich nie przepłacić?

Kredyty dla firm – co zrobić, żeby na nich nie przepłacić?

Prędzej czy później w każdej firmie może pojawić się potrzeba zaciągnięcia kredytu. Niekoniecznie dlatego, że przedsiębiorstwo znajduje się w złej sytuacji finansowej – czasami kredyty zaciągane są choćby po to, aby zrealizować dużą, ambitną inwestycję bez wyczerpywania całkowicie oszczędności firmy. Z uwagi na bardzo dużą popularność kredytów firmowych, pojawiają się one w ofercie wszystkich największych banków.

Niezależnie od typu kredytu firmowego, jaki będzie nas interesował (a jest ich wiele, począwszy od kredytów obrotowych, przez inwestycyjne, po konsolidacyjne), z pewnością kluczowy będzie ostateczny koszt takiego zobowiązania. Co należy zrobić, aby upewnić się, że kredyt będzie jak najkorzystniejszy i nie przepłacimy na nim? Wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat, dowiecie się w dalszej części tego artykułu.

Od czego zależy koszt kredytu firmowego?

Zanim przejdziemy do wyjaśniania, jak nie przepłacić na kredycie firmowym, warto pokrótce wyjaśnić, od czego zależy jego ostateczny koszt. Posiadając tę wiedzę, łatwiej jest ustalić, czy dana oferta jest atrakcyjna, czy też niekoniecznie. Najważniejsze aspekty, które wpływają na opłacalność kredytu dla firm, to:

  • oprocentowanie nominalne
  • prowizja za udzielenie kredytu
  • opłaty dodatkowe
  • okres spłaty kredytu
  • kwota kredytu.

Należy patrzeć na kredyt całościowo, a nie tylko przez pryzmat jednego jego parametru. Przykładowo niskie oprocentowanie nie musi wcale oznaczać, że dany kredyt jest tani, ponieważ może on jednocześnie mieć wysoką prowizję, która znacząco podniesie jego ostateczny koszt.

Wskaźnik, na który warto zwracać uwagę, to RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. RRSO oblicza się na podstawie wszystkich parametrów kredytu, a nie tylko oprocentowania nominalnego, więc pozwala ono łatwiej oszacować opłacalność danej oferty.

Jak nie przepłacić na kredycie firmowym?

Jeśli interesują nas kredyty dla firm, możemy po prostu wejść po kolei na strony internetowe wszystkich banków, wyszukać interesujące nas oferty i porównywać je do siebie. Nie da się jednak ukryć, że taki proces jest potencjalnie uciążliwy, a do tego może zająć dużo cennego czasu.

W związku z tym lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy internetowych rankingów i porównywarek. Gromadzą one najważniejsze (i, co najważniejsze, aktualne) dane dotyczące poszczególnych ofert kredytów, tak, aby użytkownik nie musiał przeskakiwać między zakładkami, tylko mógł szybko porównać dane propozycje na przestrzeni jednej strony.

Warto skorzystać z tej opcji zwłaszcza, jeśli nie posiadamy dużej wiedzy na temat kredytów i bankowości i obawiamy się, że szukając samodzielnie, przegapimy coś i podejmiemy złą decyzję.

Dodaj komentarz