Czy kredyt i pożyczka są tym samym?

Czy kredyt i pożyczka są tym samym?

Bardzo częstym błędem jest używanie zamiennie słów kredyt i pożyczka. Choć obie nazwy powszechnie oznaczają po prostu zobowiązanie finansowe, to ze względu na definicję w świetle prawa, nie są tym samym. Istotne jest choćby to, że tylko banki mogą używać nazwy kredyt, ponieważ to je Ustawa o Prawie bankowym do tego upoważnia. Firmy pożyczkowe czy inne instytucje pozabankowe, mają możliwość udzielać tylko pożyczek. Dlaczego różnica jest tak duża?

Pożyczka to nie kredyt — dlaczego?

Różnice wynikają z obowiązujących przepisów prawa. Pożyczki i kredyty podlegają pod różne ustawy. Ale mają też wspólne akty prawne, które regulują oba zobowiązania. O różnych rodzajach pożyczek, można przeczytać choćby na tym portalu: https://pozyczkolog.pl/. Choć są one do złudzenia podobne do kredytów, to jest kilka istotnych różnic. Choćby fakt, kto jest właścicielem pieniędzy w trakcie trwania samej umowy albo na jaki cel można je wydać.

Kredyty udzielają banki, które działają na mocy Prawa bankowego. To ono mówi o procedurach, wymaganiach i umowach. Istotny jest fakt, że pieniądze z kredytu są oddane kredytobiorcy do dyspozycji i muszą zostać spożytkowane na konkretny i podany we wniosku cel. Kredyt nie może być też darmowy. Z kolei pożyczka może być udzielona bez dodatkowych kosztów, ponieważ opiera się na mocy Kodeksu Cywilnego, który mówi, że to strony umowy ustalają koszty. Do tego to zobowiązanie jest udzielane na dowolny cel, którego pożyczkodawca nie zweryfikuje.

Elementy łączące te dwa zobowiązania to ustawy: O kredycie konsumenckim oraz tzw. Antylichwiarska. Ich celem jest regulacja procedur, ale i kosztów. Dzięki nim można mieć pewność, że żadna oferta nie będzie miała zbyt wysokich kosztów.

Co jest lepsze?

Przeglądając rankingu różnych pożyczek, na przykład tutaj: https://pozyczkolog.pl/, można zobaczyć, że dostępne są chwilówki, pożyczki ratalne czy nawet specjalne pożyczki dla dłużników. W bankach również jest sporo różnorodnych ofert. Najczęściej udzielane są kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne czy hipoteczne. A więc pierwszy wybór można zacząć po prostu przez pryzmat zobowiązania, jakim jesteśmy zainteresowani.

Kolejna kwestia, którą trzeba mieć na uwadze to procedury. Do banku trzeba już przyjść z kompletem dokumentów, w tym z zaświadczeniem o dochodach lub innych ich potwierdzeniem. Natomiast wniosek o pożyczkę można wypełnić online, mając jedynie dowód. Resztę informacji wpiszemy samodzielnie. A zatem jeśli chodzi o wygodę i szybkość składania wniosków to, w tym zakresie zdecydowanie firmy pożyczkowe mają lepsze warunki.

Dodaj komentarz