Czy potrzebujemy kredytu

Czy potrzebujemy kredytu

Czy potrzebujemy kredytu

Zanim zaczniemy na wstępie chcemy powiedzieć, że nie mamy na celu zniechęcania was do kredytów. Wręcz przeciwnie. Niekiedy kredyt jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Mamy bardziej na celu przestrzeganie przed nieprzemyślanymi działaniami, które w krótkim czasie mogą wpędzić was w duże problemy.

Aspekt psychologiczny

Niech choć jedna osoba powie, że nigdy nie miała telefonu z banku, że czekają właśnie nas aby dać nam kredyt praktycznie za darmo. Oczywiście możemy znaleźć bardzo duże różnice pomiędzy cenami kredytów, jednak nigdy nie będzie on darmowy. Banki sprzedają pieniądze za pieniądze i właśnie na pożyczaniu pieniędzy, zarabiają. Nie warto więc bezmyślnie słuchać, że kredyt jest za darmo, a raczej poszukać dobrego doradcy kredytowego, który znajdzie nie darmowy, a najtańszy kredyt. Nie ulegajmy także presji. Nic nie musimy. Jeśli tak na prawdę kredyt nie jest nam potrzebny zwyczajnie mamy prawo odmówić.

Czy potrzebujemy kredytu

Skąd wiedzieć, że potrzebujemy kredytu? W życiu spotykają nas przeróżne sytuacje. Nie chcielibyśmy nikogo urazić i pominiemy wypadki losowe, w których wszystko stawiamy na jedną kartę i kredyt jest dla nas jedynym ratunkiem. Zajmijmy się zwyczajnym życiem. Jeśli np. oboje z małżonkiem pracujemy ale nie zarabiamy ponad przeciętnie i oszczędzanie na mieszkanie przez 40 lat to słaby pomysł. Kupno mieszkania na 70 urodziny mija się z cele. W takim przypadku można śmiało powiedzieć, że potrzebujemy kredytu. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie kupić swoje własne mieszkanie, a do tego jeszcze mieć siłę aby się nim cieszyć. Potrzebujemy kredytu bo w inny sposób nie mamy możliwości nabycia nieruchomości. Jesteśmy jednak odpowiedzialni i wiemy, że stać nas na kredyt.

Kiedy kredyt jest złym pomysłem

Jednak wzięcie kredytu na nowy telefon czy telewizor. Oczywiście, stary jest w bardzo dobrym stanie i może posłużyć nam jeszcze długi czas. Nigdy nie mamy jedna w sobie tyle samozaparcia aby kilka miesięcy przycisnąć pasa i kupić sobie nowy telefon za gotówkę. Co więc robimy? idziemy po najniższej linii oporu i udajemy się po kredyt. To tego dodajmy, że na swoim koncie mamy już kilka innych zobowiązań. Mimo, że bank uzna, że mamy zdolność kredytową, to my sami powinniśmy ustalić czy stać nas a kolejną ratę kredytu. Nawet jeśli kredyt nie jest nam potrzebny ale będziemy w stanie spłacić raty wszystko jest ok. Jeśli jednak spłata kredytu nie jest już tak prosta jak złożenie wniosku oznacza, że przeceniliśmy swoje możliwości i mimo tego, ze faktycznie kredyt nie był nam potrzebny, wpędziliśmy się w pętlę kredytów.

 

Dodaj komentarz