Czy warto kupować mieszkanie na kredyt?

Czy warto kupować mieszkanie na kredyt?

Wiele młodych osób marzy o swoim własnym mieszkaniu. Jednak nie wszyscy mają wystarczająco dużo oszczędności, aby móc sobie, na nie pozwolić. Wtedy pierwszą rzeczą, jaka nasuwa się nam na myśl, jest wzięcie kredytu hipotecznego. Jednak czy branie kredytu na zakup mieszkania się opłaca? Podpowiadamy.

Rata kredytu tańsza niż wynajem – czy aby na pewno?

Wzięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, która wiąże się ze zobowiązaniem wobec banku na przynajmniej 20 a czasem nawet 30 lat. To bardzo długo a decyzję, które podejmujemy, gdy wydają się nam one korzystne, za kilka lat mogą przysporzyć nam wielu kłopotów. Wiele osób argumentuje sobie wzięcie kredytu w taki sposób, że jego rata jest zbliżona, a nawet mniejsza od płacenia komuś za wynajem. Jednak czy to prawda? W końcu, gdyby tak było, to każdy posiadałby mieszkanie na własność i praktycznie nie istniałoby coś takiego jak wynajmowanie mieszkań.

To czy rata kredytu rzeczywiście będzie niższa od ceny wynajmu, zależy głównej od wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Należy się liczyć z tym, że nawet w momencie, gdy bierzemy kredyt są one niskie, to nie jest to sytuacja stała i może ulec za kilka lat zmianie. Wzrost stóp procentowych przełoży się na wyższe raty kredytu, a co za tym idzie cena wynajmu może okazać się niższa niż płacenie co miesiąc rat kredytu hipotecznego. Nie jest więc prawdą, że kredyt zawsze jest tańszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż wynajem. Sytuacja na rynku finansowym potrafi się diametralnie zmieniać i za kilka lub kilkanaście lat oprocentowanie hipoteki może wzrosnąć o parę procent.

Wykorzystują to osoby, które wynajmują mieszkania i oferują nieruchomości do wynajmu w niższej cenie czynszu niż gdybyśmy mieli płacić ratę kredytu.

Zalety i wady kupowania mieszkania na kredyt

Wiesz już jak uzyskać kredyt na mieszkanie krok po kroku, ale dalej w Twojej głowie rodzą się liczne wątpliwości? Musisz wiedzieć, że niewątpliwą zaletą brania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania jest to, że posiadamy swój własny kąt i nie finansujemy czyjejś inwestycji, tylko własną. Po spłacie kredytu za mieszkanie będziesz miał swoje własne cztery ściany, z których nikt Cię nie wygoni, a Ty będziesz mógł robić z nimi, co chcesz np. wynająć i zarabiać na tym.

Kupno mieszkania na kredyt to niestety nie same zalety, to także wady, o których musisz wiedzieć. Przede wszystkim biorąc kredyt na mieszkanie na tak długi okres, jesteś mniej mobilny i nie możesz sobie pozwolić tak łatwo na wyjazd za granicę czy wyprowadzkę, tak jak jest to w przypadku wynajmowania mieszkania.

Kredyt hipoteczny to długoletnie zobowiązanie, a decyzja, która wydaje nam się dobra w danym momencie za kilka lat może nam się odbić czkawką, bo np. nie będziemy zarabiali na tyle, aby pokryć comiesięczne raty kredytu. Jeśli jednak jesteś pewny, że w końcu chcesz iść na swoje i wiesz, jak uzyskać kredyt na mieszkanie krok po kroku, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś go wziął.

Dodaj komentarz