Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

W ofercie banków znajdują się różne rodzaje kredytów. Do tych zaciąganych często zalicza się między innymi kredyt konsolidacyjny, które pozwala na połączenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedno większe. Celem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie obciążenia budżetu ratami, które trzeba spłacać każdego miesiąca.

Kredyt konsolidacyjny rodzajem kredytu celowego

Kredyt konsolidacyjny zaliczany jest do kredytów celowych. Bank udziela go z założeniem, że zostanie on spożytkowany na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Co ważne, bank nie może zmusić nas do tego, aby konsolidacja objęła wszystkie zobowiązania. Kredytobiorca ma prawo wskazać, których kredyt konsolidacyjny ma dotyczyć. Ciekawostką jest fakt, że w ofercie wielu banków pojawił się kredyt konsolidacyjny pozwalający na spłatę zobowiązań wynikających nie tylko z kredytów udzielonych przez banki, ale również firmy prywatne. Chodzi o tak zwane parabanki, które często są źródłem poważnych problemów finansowych.

Kiedy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?

Kredyt konsolidacyjny sprawdzi się między innymi wówczas, gdy na swoim koncie mamy kilka kredytów, a ich spłacanie staje się coraz trudniejsze. Konsolidacja ma bowiem zmniejszać miesięczne obciążenie. Rata, którą przyjdzie nam spłacać będzie więc niższa niż suma wszystkich rat spłacanych co miesiąc przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego. Konsolidacja to dobry wybór także wówczas, gdy wprawdzie nie mamy kłopotów ze sfinansowaniem spłaty swoich zobowiązań, ale przestajemy ogarniać to pod kątem organizacyjnym, zaczynamy zapominać o niektórych ratach, zdarza się nam pomylić kwoty. Zamiast kilku rat będziemy musieli pamiętać tylko o jednej.

Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego?

Wspomnieliśmy już, że kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie kwoty, którą każdego miesiąca musimy oddać do banku. Istotnie poprawia to kondycję finansową i ułatwia planowanie domowego budżetu. Kredyt konsolidacyjny jest często jedynym sposobem na to, aby swoje należności regulować w terminie, unikając tym samym konieczności płacenia odsetek. Konsolidacja zapewnia większy spokój, wprowadza porządek w harmonogram spłat. Ryzyko, że zapomnimy o jakiejś racie jest zdecydowanie mniejsze.

Kredyt konsolidacyjny jest jednym z częściej wybieranych kredytów. Ma on jednak ściśle określone przeznaczenie, a pieniądze z niego pochodzące nie mogą zostać wydane na dowolny cel. Dzięki konsolidacja pojawia się szansa na wyjście ze spirali zadłużenia i powrotu do stabilnej sytuacji finansowej.

Dodaj komentarz