Dlaczego wiele osób decyduje się na uporządkowanie finansów poprzez konsolidację

Dlaczego wiele osób decyduje się na uporządkowanie finansów poprzez konsolidację

Dlaczego wiele osób decyduje się na uporządkowanie finansów poprzez konsolidację

Konsolidacja pożyczek to temat już dość popularny w dzisiejszych czasach. Konsolidacja, korzystając z definicji słownika języka polskiego PWN to, „zamiana kilku pożyczek na jedną o ujednoliconych warunkach spłaty”. Kto z nas, we współczesnym świecie, nie posiada kredytu na mieszkanie, pożyczki na wakacje i kilku kart kredytowych? Myślę, że co drugi z nas ma kilka zobowiązań w tym samym momencie – takie już mamy czasy. A dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na uporządkowanie kwestii swoich finansów poprzez kredyt konsolidacyjny – więcej? Jest kilka odpowiedzi na to pytanie.

Wygoda

Pierwszy powód to wygoda – konsolidacja to połączenie kilku kredytów (i nie chodzi tu tylko o typowe kredyty, mogą to być również zadłużenia na popularnych dziś kartach kredytowych) i spłacanie jednej raty, zamiast kilku. Wszyscy wiemy jak uciążliwe, jeżeli nie jesteśmy idealnie zorganizowanymi, jest pamiętanie o naszych wszystkich zobowiązaniach – płatnościach za mieszkanie, prąd, telewizję, Internet i jeszcze na dodatek kilku pożyczek. Spłacanie jednej raty do jednego banku, może zdecydowanie ułatwić nam codzienność.

Oszczędność

Kolejnym atrybutem takiej pożyczki jest jej niższe oprocentowanie. Posiadając kilka kredytów, możemy być pewni, że oprocentowanie każdego z nich jest inne – tak jak różne są oferty banków. Pamiętajmy również, ze koszt pożyczki to nie tylko oprocentowanie – dochodzi do tego prowizja, kary umowne czy koszt prowadzenia obowiązkowego rachunku do pożyczki. Spłacając kilka zobowiązań możemy się pogubić w tych kosztach. Jedna, nowa pożyczka, opiewająca na kwotę łączącą nasze wszystkie zobowiązania, będzie miała jedno, przeważnie korzystniejsze dla nas oprocentowanie. Czyli mówiąc prościej – połączenie naszych kredytów może się okazać dla nas bardziej atrakcyjne finansowo.

Zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie

Karta kredytowa, kredyt hipoteczny, pożyczka gotówkowa… Suma tych produktów może „zabrać” Ci zdolność kredytową, wtedy kiedy potrzebujesz dodatkowej gotówki natychmiast – na przykład przy nieoczekiwanym remoncie, chorobie czy uroczystości rodzinnej. Niektóre banki, jako atut pożyczki konsolidacyjnej, przedstawiają możliwość „dobrania”, do łącznej kwoty naszych zobowiązań w innych bankach, dodatkowej kwoty, na którą bez tego kredytu moglibyśmy sobie już nie pozwolić.

Konsolidacja może ze sobą nieść jeszcze inne dodatkowe profity, takie jak przeniesienie do innego banku, który może obecnie proponować, na przykład, założenie konta oszczędnościowego z promocyjnym, wysokim oprocentowaniem. Warto co jakiś czas zapoznawać się z bieżącymi ofertami instytucji finansowych i korzystać z tego typu promocji.

Podsumowując, pożyczka konsolidacyjna może być doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających kilka zobowiązań w tym samym czasie – to wygoda, oszczędność i poczucie organizacji swoich finansów.

Dodaj komentarz