Jak nie wpaść w długi? Sposoby na wyjście z spirali zadłużeń - TRUST.ORG.PL

Jak nie wpaść w długi? Sposoby na wyjście z spirali zadłużeń

Jak nie wpaść w długi? Sposoby na wyjście z spirali zadłużeń

Jak nie wpaść w długi?

Polacy z roku na rok zwiększają swoje zaległości w spłacie kredytów oraz pożyczek. Epidemia koronawirusa spowodowała, że poziom zadłużenia wzrósł jeszcze bardziej. Posiadasz zadłużenie? Sprawdź, jak nie wpaść w spiralę długów.

Z jakich powodów zadłużają się Polacy? Najczęściej należą do nich: opłaty leasing, niespłacone kredyty gotówkowe, samochodowe oraz kredyty hipoteczne. Dużą rolę odgrywają, również “okazje kredytowe”, takie jak kredyty świąteczne czy chwilówki, dokładnie te ostatnie najczęściej wprowadzają nas w spiralę długów.

Co oznacza spirala zadłużenia?

Spirala długów oznacza moment, kiedy dłużnik nie jest w stanie spłacić zobowiązań finansowych, oraz działaniem do spłaty jest, zaciąganie kolejnych zobowiązań co powoduje, większe zadłużenie. Zobowiązania ciągną za sobą kolejne długi, dlatego kredytobiorca może mięć wrażenie sytuacji bez wyjścia. Coraz większa ilość kredytów powoduję pętle zadłużeń, której możliwość na jej zerwanie ubywa, im większa ilość zobowiązań, tym mniejsza zdolność kredytowa. Jeżeli dłużnik nie spłaci, zadłużenia w terminie trafi on na listę dłużników. Wtedy zaciągnięcie kredytu będzie niemożliwe.

Dlaczego tak łatwo wpaść w długi?

Wielu zadłużonych nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego do takiej sytuacji doszło oraz w którym momencie zobowiązanie przerosło ich możliwości finansowe. Podczas zaciąganie kredytu, musisz mieć na uwadze, że w przyszłości sytuacja materialna może ulec zmianie. Utrata pracy, nagła choroba- warto się przygotować na wszelkie scenariusze.

Jak sprawdzić stan swojego obciążenia finansowego?

Jeżeli posiadasz jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, to powinieneś sprawdzać regularnie stan swojego zadłużenia. Nawet jeżeli masz pewność, że nic cię nie zaskoczy, to lepiej być czujnym. W razie kiedy nie jesteś pewny, którą ratę uregulowałeś? Ile zostało ci do spłacenia? W takim przypadku należy sprawdzić Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów lub Rejestr Dłużników ERIF. Niektóre informacje z BIK możesz sprawdzić całkowicie za darmo. Jeśli potrzebujesz, więcej informacji pobierz raport BIK. Nie kosztuje to dużo, natomiast zyskasz dużo cennych informacji.

Jak nie dopuścić do zadłużenia?

1. Dobrać ratę do swoich dochodów. Rata nie powinna przekraczać 1/3 twojego dochodu. To bardzo ważne w aspekcie przyszłości. Jeśli w momencie zaciągania kredytu operujesz wysokim budżetem, który umożliwia, ci spłatę wyższych rat pamiętaj, że to nie oznacza, iż w przyszłości nic się nie zmieni.

2. Nie zaciągań następnego zobowiązania na spłatę poprzedniego kredytu, taki krok to ostateczna decyzja. Pierw skorzystaj z dostępnych rozwiązań. Zaliczamy do nich wakacje kredytowe, które umożliwiają ci na większą swobodę.

3. Konsolidacja kredytu. Jeśli posiadasz przynajmniej dwa zobowiązania stosownym rozwiązaniem, będzie konsolidacja. Pozwali ci na uzyskanie niższą ratę kredytu.

4. Kontroluj swoje finanse. Najlepszym rozwiązaniem na kontrolowaniu swoich finansów, jest tworzenie co miesiąc domowego budżetu, wtedy będziesz miał wiedze ile środków, możesz przeznaczyć na przyjemności.

5. Nie ukrywaj swojego zadłużenia. Poinformuj bank na pewno, znajdziecie rozwiązanie w zaistniałej sytuacji. Bank może zaproponować wydłużenie okresu kredytowania, wtedy możesz liczyć na obniżenie raty, czasami bank zmniejsza część odsetkową raty.

Spirala zadłużenia, gdzie szukać pomocy?

Po pierwsze długi nie są powodem do wstydu, dlatego nie należy ich ukrywać. O swoich problemach musisz powiedzieć wprost i od razu jak się zaczną. Jeśli jesteś świadomy, że spłata długu cię przerasta, udaj się do banku. Pracownik banku z pewnością zaproponuje ci rozwiązanie, może to być wydłużenie okresu kredytowania, wakacje kredytowe, konsolidacja. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak wyjść z długów. Jest to proces, który wymaga czasu.

Dodaj komentarz