Na czym polega kredyt obrotowy i kiedy warto go brać?

Na czym polega kredyt obrotowy i kiedy warto go brać?

Na czym polega kredyt obrotowy i kiedy warto go brać?

Z różnych względów może w pewnym momencie okazać się, że w naszej firmie brakuje środków na bieżące działania. Jest to oczywiście duży problem, ponieważ jeśli nie można finansować bieżących działań, firma będzie stała w bezruchu i nie będzie zarabiała. Oznacza to, że ciężej będzie się z takiej trudnej sytuacji wydostać. Na szczęście istnieje wiele źródeł finansowania dla firm, w zależności od okoliczności i potrzeb. Jedną z nich jest kredyt obrotowy https://zwolen.habzafinanse.com.pl/. Zadawać sobie można więc pytania kredyt obrotowy na czym polega i dla kogo jest opłacalny?

Czym są kredyty obrotowe?

Kredyty obrotowe najczęściej funkcjonują w formie zwiększonego limitu na koncie, czyli tak zwanego overdraftu. Oznacza to, że nawet kiedy wcześniej zgromadzone środki się skończą, będziemy mogli dalej za pomocą tego konta płacić lub wypłacić z niego gotówkę. Limit ustala się na podstawie potrzeb i możliwości danej firmy, tak, aby była ona w stanie zaspokoić swoje zapotrzebowanie finansowe, a jednocześnie nie miała później dużych problemów z terminową spłatą zadłużenia. Co ważne, nie mamy obowiązku wykorzystywania całego limitu – oddajemy bankowi tylko taką kwotę, z której rzeczywiście skorzystaliśmy. Uzyskane pieniądze można przeznaczyć na wiele związanych z bieżącą działalnością sposobów – zakupić za ich pomocą potrzebne materiały czy surowce, wypłacić wypłaty pracownikom czy uregulować inne zobowiązania finansowe. Jeśli zaś chodzi o spłatę kredytu obrotowego, można to zrobić za pomocą jednej płatności lub wielu rat, rozłożonych na okres nawet kilku lat. Wpłacając nowe środki na to konto, uzupełniamy wykorzystany limit.

Dla kogo przeznaczone są kredyty obrotowe?

Wziąć kredyt obrotowy, oczywiście pod warunkiem, że firma ma odpowiednie dochody i spełni warunki banku, może niemal każdy przedsiębiorca. Jest to jednak rozwiązanie szczególnie korzystne dla kilku grup. Przede wszystkim skorzystać mogą z niego początkujący przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie zaczęli generować dużych przychodów, a nie są w stanie tego zrobić bez na przykład zakupu większej ilości surowców. Ponadto jest to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy planują poważne inwestycje, ale nie chcą, aby w tym czasie firma była wrażliwa finansowo, wolą więc pokryć jej bieżące wydatki z kredytu obrotowego. Dodatkowo kredytem obrotowym mogą zainteresować się także przedsiębiorcy, których firmy przechodzą przez kłopoty finansowe i brak im płynności, ale zastrzyk gotówki mógłby rozwiązać ten problem i pozwolić firmie wznowić wzmożone działania.

Czy kredyt obrotowy jest opłacalny?

Trzeba zaznaczyć, że kredyt obrotowy nie jest najtańszą formą finansowania potrzeb firmy. Potrafi być całkiem wysoko oprocentowany (nawet do kilkunastu procent), a do tego trzeba przecież doliczyć także prowizje (za rozpatrzenie wniosku, za udzielenie kredytu lub inne) i opłaty dodatkowe. Może się także okazać, że kredyt taki będzie trzeba w jakiś sposób zabezpieczyć, zwłaszcza w przypadku większych sum. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć dobrych, opłacalnych ofert. Czasami trzeba po prostu dobrze przeanalizować oferty wielu różnych banków, zwracając przy tym uwagę na szczegóły. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę wspomniane już oprocentowanie i prowizje, ale też chociażby okres kredytowania. Warto jednak podkreślić, że nawet mimo sporych kosztów takiego kredytu nie da się mu zaprzeczyć dużej wygody i jasności działania. Jeśli więc jesteśmy w stanie pogodzić się z nieco wyższymi kosztami niż w przypadku niektórych innych źródeł finansowania, nie powinniśmy być zawiedzeni.

Warto wiedzieć kredyt obrotowy na czym polega, jeśli jesteśmy właścicielami firmy. Nawet jeśli obecnie nie doświadczamy problemów finansowych, nigdy nie możemy być pewni, że się to nie zmieni. Sytuacja na rynku jest bardzo zmienna, a wpadanie w tarapaty finansowe może być bardzo szybko postępującym procesem. Poza tym może to być rozwiązanie nie tylko dla firm zadłużonych, ale też na przykład takich, które chcą się rozwijać i ewoluować, ale przy tym nie wpłynąć negatywnie na jej fundusze.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Zwoleń Habza Finanse.

Dodaj komentarz