Bank możesz mieć w komputerze - TRUST.ORG.PL

Bank możesz mieć w komputerze

Pożyczki i kredyty

Dzisiaj, aby zapłacić rachunki czy założyć lokatę, nie trzeba już czekać w kolejce do okienka. Gdy mamy w domu komputer i internet, warto poprosić bank o dostęp do swojego konta.

Założenie konta internetowego nie jest trudne

Z chwilą dostępu do konta internetowego, dostaniemy od banku składający się z kilku cyfr kod, który potrzebny jest do logowania oraz hasło. Co ważne, otrzymane od banku hasło, można zmienić. Hasło, które zostanie przez nas wymyślone powinno być bezpieczne. A to znaczy, że:

  • musi składać się z minimum sześciu znaków – lepiej nie używajmy swojego czy kogoś bliskiego imienia czy daty urodzin;
  • dobre hasło powinno być kombinacją cyfr oraz małych i dużych liter;
  • hasła do internetowego konta bankowego nie należy używać nigdzie indziej. Do logowania się do profilu na Facebooku, czy do poczty elektronicznej, powinno służyć inne hasło.

Czy transakcje są bezpieczne?

Logując się do konta – nie tylko pierwszy raz – nie należy korzystać z wyszukiwarek internetowych – adres banku należy zawsze ręcznie wpisać w pasek adresowy. Należy zwrócić uwagę, czy przed adresem WWW znajduje się kłódeczka lub napis „https”. Są to zabezpieczenia, które informują o tym, że połączenie jest szyfrowane. Oznacza to, że dokonywane transakcje są pod ochroną. Napis „zaloguj się” pojawia się na ogół na górnym pasku, na stronie głównej banku. Kolejna strona z okienkiem do logowania wyświetli się po najechaniu w ten napis kursorem. Na stronie tej należy wpisać hasło (to otrzymane od banku lub zmienione) oraz swój kod. Robiąc przelew, dostaniemy z banku SMS-a z hasłem. Należy wstukać je w odpowiednie pole. W niektórych bankach kod należy wpisać ze specjalnej karty ze zdrapkami. Dopiero po wpisaniu kodu przelew zostanie sfinalizowany. Żadem bank nie wysyła e-mali z linkiem do strony logowania!

Jakie transakcje można wykonywać z konta internetowego?

Zlecenie przelewu to tylko jedna z transakcji, które mając konto internetowe można wykonać ,siedząc wygodnie w fotelu we własnym domu. Na stronie głównej każdego banku dostępne są także zakładki umożliwiające skorzystanie z różnych funkcji: „Oszczędności”, „Zlecenia stałe”, „Lokaty i inwestycje”. Z e-konta można także doładować telefon oraz na bieżąco sprawdzić, kiedy zrobiony był przelew, w jakim sklepie zapłaciliśmy kartą czy, kiedy wypłaciliśmy pieniądze z bankomatu.

Dostęp do konta przez internet ułatwia kontrolowanie finansów. W niektórych bankach transakcje są kategoryzowane, dzięki temu można zobaczyć, ile wydajemy na opłaty, jedzenie czy paliwo.

Dodaj komentarz