Formy restrukturyzacji kredytu

Formy restrukturyzacji kredytu

Wiele osób kiedy napotyka problemy ze spłatą kredytu postanawia je zignorować i ma nadzieję, że „jakoś to będzie”. Takie podejście może przynieść jedynie negatywne konsekwencje, takie jak interwencja firmy windykacyjnej czy komornika. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że bank na ogół jest skłonny negocjować z mającym trudności finansowe klientem. Obie strony mogą na tym skorzystać, ponieważ angażowanie windykatora czy komornika finansowo nie jest opłacalne dla nikogo. Restrukturyzacja kredytowa to jedno z lepszych rozwiązań zarówno w przypadku przejściowych, jak i długoterminowych problemów finansowych. Wobec tego jakie są jej formy?

Co zrobić, jeśli nagle zabraknie nam pieniędzy na raty?

Nie wszystko można przewidzieć. Czasami utrata pracy, wypadek losowy czy śmierć osoby najbliższej sprawiają, że nagle domowy budżet zaczyna świecić pustkami. Jest duża szansa, że sytuacja się poprawi za kilka miesięcy, ale w danej chwili po prostu nie stać nas na terminową spłatę zadłużenia. Właśnie w takich przypadkach doskonale sprawdzają się wakacje kredytowe. Jest to forma restrukturyzacji polegająca na udzieleniu nam przez bank kilkumiesięcznej przerwy w spłacaniu długu. W zamian za to wzrosnąć mogą następne raty lub te przegapione zostaną doliczone do okresu spłaty kredytu. W czym jest to lepsze rozwiązanie niż po prostu ignorowanie kolejnych rachunków? Dzięki wakacjom kredytowym mamy pewność, że nie zapuka do naszych drzwi komornik lub windykator. Ostatecznie koszt kredytu powinien być niewiele większy, a przez te kilka miesięcy będziemy mieli czas na doprowadzenie naszej sytuacji finansowej do porządku bez martwienia się o nieprzyjemne konsekwencje niespłacania zadłużeń.

Długoterminowa forma restrukturyzacji kredytu

Wakacje kredytowe jednak na dużo się nie zdadzą, jeśli problem nie jest przejściowy i jeszcze przez długi czas raty kredytu będą stanowić dla nas za duże wyzwanie. Rozwiązaniem w takim przypadku jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. W ten sposób zwiększymy co prawda jego ostateczny koszt, ale zmniejszyć się powinny comiesięczne raty. Dzięki temu będziemy w stanie dać co miesiąc nieco ulgi naszemu portfelowi i uchronić się od naliczania wysokich odsetek za nieterminowe spłacanie rat. Jeśli mamy kilka różnych zadłużeń, można także zastanowić się nad ich konsolidacją w jeden kredyt o korzystniejszych parametrach.

Restrukturyzacja kredytowa jest możliwością niemal dla każdego. Warto więc starać się podjąć dialog z bankiem zamiast uciekać od komunikacji z nim. Może się okazać, że dzięki temu oszczędzimy sobie ogrom nerwów i problemów.

Dodaj komentarz